sk cz
logo

Infolinka: +420 776 800 070, Po-Pia 10:00-18:00
KATEGÓRIE
OD 40 EUR DOPRAVA ZADARMO, 452 VÝDAJNÝCH MIEST.

Spacie vaky - pár slov k výberu

Kúpa spacieho vaku predstavuje dlhodobejšiu investíciu, o ktorej sa vyplatí trochu popremýšľať.

V nasledujúcich riadkoch Vám pomôžeme sa v dnešnej širokej ponuke zorientovať.

Pri výbere by sme si mali položiť niekoľko základných otázok.

1. Teplotné určenie:

je vyjadrené tromi, alebo štyrmi údajmi. Pre náš výber sú rozhodujúce dve prostredné tzv. dámsky a pánsky teplotný komfort. Vyjadrujú teplotné rozmedzie v ktorom aj neskúsený užívateľ nebude v spánku pociťovať chlad. Ženy sú k pocitu chladu náchylnejšie a preto je ich teplotný komfort uvádzaný ako nižší. Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú subjektívne vnímanie chladu, patrí napr. nadmerná fyzická záťaž, pocit hladu, psychická nepohoda a ďalšie. Preto by sa ani páni nemali báť pri výbere zohľadniť dámsky komfort. Pokiaľ je ako komfort uvedená jedna teplota, dá sa považovať za spoločnú pre mužov aj ženy.
Pri určovaní výšky uvedených teplôt sa riadime Európskou normou EU 13537.

2. Objem a váha zbaleného spacieho vaku: Tieto dve veličiny sú tesne späté s nami požadovaným teplotným určením a druhom náplne. Pochopiteľne že čím je spací vak teplejší, tím je aj objemnejší. Celá rada Lightec je pripravená s dôrazom malý objem.

3. Druh náplne: tu je výber jednoduchý. Syntetické vlákno vs. perie. Perie ponúka lepšie izolačné vlastnosti, nižšiu váhu aj menší objem a dlhšiu trvanlivosť. Jeho nevýhodou je však nutnosť udržovať spací vak čo najviac v suchu a vyššia cena. Syntetické náplne sú vysoko kvalitným technickým produktom. Aj keď umelé vlákno zatiaľ neponúka tak vysokú tepelnú izoláciu, sú syntetické spacie vaky veľmi obľúbené. Tzv. peráky prekonajú v nenáročnosti na údržbu, jednoduchším skladovaním a predovšetkým schopnosťou náplne izolovať aj keď nie je úplne suchá. V neposlednej rade aj priaznivejšou cenou.

4. Tvar/strih: najrozšírenejším tvarom je tzv. Múmia a jej opakom je tzv. Dekáč.

Múmiový spací vak je pri zbalení menší, takže aj ľahší a tvar múmie lepšie udržuje teplo. V súčasnej ponuke spacích vakov tento tvar jasne vedie. Dekový spací vak je jeho opakom. Spanie v priestornom dekáči sa skutočne podobá prikrytiu perinou. Vzhľadom k tomu, ako veľký priestor pre telo poskytuje, je jeho vyhriatie náročnejšie, a preto sa využíva najviac u letných spacích vakov alebo u spacích vakov určených pre používanie vo vyhrievaných miestnostiach.

Na záver je ešte potrebné venovať pozornosť niekoľkým nasledujúcim detailom.

Dĺžka, spací vak by mal byť o minimálne 10 cm, ale najlepšie o 15 cm dlhší ako je jeho užívateľ. Priemerná dĺžka nášho spacieho vaku sa pohybuje okolo 200cm. Pre vyššie postavy je k dispozícii predĺžená dĺžka tzv. LONG.

Dámsky spací vak je naopak skrátenou a zoštíhlenou verziou bežného spacieho vaku, často je na viac do oblasti nôh a hrudi pridané viacej izolačného materiálu.

Detské spacie vaky. Spacáčiky pre Vašich potomkov vo veľkosti od takmer dojčenských po juniorské veľkosti. Tieto spacie vaky ale málokedy dosahujú svojim tepelným komfortom pod 0°C.

informácie o dostupnosti tovaru na tel: 776 800 070 | email: obchod@ferrino.cz

Copyright © 2005 - 2022 Všetky práva vyhradené Ferrino.sk ⋅ Nastavenie súkromia